Tropický chovný motýl Martináč pajasanový - Samia cynthia
Různá stádia - dle skladu máte možnost výběru od vajíček, housenek po kukly.
Množství počtu sad si lze navolit v košíku
V zimních a jarních měsících je nutné si k živým zvířatům přikoupit topný sáček pro bezpečné doručení
JAK NA CHOV
Vajíčka :
Vajíčka opatrně vložte do malé plastové krabičky, do víčka vyvrtejte menší dírky na větrání (pozor, aby jimi vylíhnuté housenky neprolézaly). Na dno krabičky vložte neparfémovaný papírový ubrousek, který mírně navlhčete. Vajíčka doporučuji každý den ideálně ráno a večer mírně porosit vodou, aby nevyschla. Vajíčkům vyhovuje pokojová teplota, při nižší teplotě se zpomaluje jejich vývoj. Z vajíček se housenky líhnou do 7-10 dní od doby nakladení v ideálních podmínkách.
Housenky :
Housenky tohoto druhu motýla nejsou nijak škodlivé. Nemusíte mít proto strach je brát do rukou.
Živí se listy ptačího zobu či šeříku. Z nich také získávají zdroj vody. Listy, případně celé větvičky sbírejte ideálně na čistých místech mimo silnic, chemicky stříkaných polích atd. Pokaždé rostlinky předem umyjte. Pozor na chemické postřiky. Housenkám je důležité neustále přidávat zdroj potravy, aby co nejvíce přibývaly na váze pro jejich kvalitní vývoj.
Housenky chováme ideálně v plastové krabičce, která má dírky na větrání (nepodceňte to, lepší je více, než méně). Je důležité zajistit, aby měly housenky dostatečný prostor a nedocházelo k jejich zapařování (hrozí náhlý úhyn). Na dno krabičky doporučuji dávat a neustále měnit papírový neparfémovaný ubrousek, ten vlhčit nemusíme. Housenky pravidelně produkují velké množství výkalů, které je třeba odstraňovat (jednoduše vyjmutím ubrousku ze dna nádrže). Postupně, jak housenky rostou také měníme větší velikost nádrže pro jejich chov. Housenky se postupně svlékají (stádia L1, L2, L3, L4, L5), nelekněte se případných nalezených svlečků po housenkách, můžete je zaměnit za uhynulé. Celková doba stádia housenky trvá 4-6 týdnů. Já osobně chovám a doporučuji již odrostlejší housenky chovat v síťovaných motýlích klecích (viz můj e-shop). Je s nimi lepší manipulace, ideální cirkulace vzduchu a housenky se po kleci mohou jednoduše pohybovat. Případně je možné mít housenky v posledním stádiu před zakuklením v kartonové krabici s větracími otvory).
Housenka v posledním stádiu měří 7-10cm.
Kukly :
Housenky přestávají přijímat potravu a zpomalují se. Vybírají si vhodné místo na zakuklení, obvykle v horní části nádrže. Housenka si začne vytvářet kokon, který slouží jako ochrana, v něm se během pár dní přemění do kukly. Stádium kukly trvá 2-4 týdny v závislosti na okolní teplotě. Pokud kukly skladujete v chladu, mohou přezimovat až na několik měsíců. Kukly jsou přichycené ke stěně ubikace, lze je opatrně odlepit a přendat na jiné vhodné místo, například do motýlí klece. Já housenky nechávám zakuklit přímo již v motýlí kleci, kde se později zároveň přirozeně vylíhnou.
Kokon můžete opatrně na jedné straně (ostřejší, měkčí na okraji) nastřihnout, což později pomůže motýlovi v líhnutí, není to však nutností.
Kukly lze zavěsit pomocí špendlíku na podložku či motýlí klece.
Motýl :
Poslední stádium tohoto živočicha je dospělý motýl, který okamžitě po vylíhnutí hledá druhého jedince ke spáření. Motýl má rozpětí křídel 10-15cm. Motýli se dělí na samce a samice. Samice má mírně větší zadeček a křídla. V tomto stádiu již nepřijímá potravu, jeho jediným úkolem je pouze se rozmnožit. Nemá totiž přirozeně vyvinutý funkční sosák na přijímání potravy a žije ze zásob energie v těle, které získal ve stádiu housenky. Dospělý motýl proto žije pouze 4-10 dní, poté umírá. Samice kladou bílá, pevná vajíčka ve shlucích na stěny nádrže. Jedna samice je schopna vyprodukovat až x vajec. Vajíčka lze jednoduše odebrat z nádrže a do 24 hodin je doporučuji přendat do předem připravené krabičky.