VÝBĚR ŠNEKA
Před samotným pořízením šneka/ů je třeba si dopředu uvědomit a promyslet pár následujících bodů:
ZDALI JSTE ZAČÁTEČNÍCI, NEBO S CHOVEM ŠNEKŮ MÁTE ZKUŠENOSTI
- Pokud jste začátečník, doporučuji si pořídit nenáročný druh plže určený právě pro začátečníky. Většina dostupně nabízených šneků je nenáročná, takže se samotným výběrem a pořízením šneků mít problém určitě nebudete.
- V případě, že s chovem šneků máte již nějaké zkušenosti, můžete se pustit do chovu náročnějších druhů, o kterých je třeba si však zjistit veškeré potřebné podrobné informace o konkrétním druhu, jelikož se jejich nároky mohou výrazně lišit například teplotou, vlhkostí, potravou, či je jejich samotný chov nenáročný, avšak odchov bývá komplikovaný.
- Níže mám vypsaný seznam druhů, který vám pomůže s výběrem
PRO JAKÝ ÚČEL SI ŠNEKA POŘIZUJETE
Jako mazlíčka - Není třeba chovat více než jednoho plže. Lze bez problému chovat samotného šneka. V tomto případě doporučuji chovat nenáročný druh, avšak pokud máte s chovem již nějaké zkušenosti, výběr je na vás.
Do chovu - Pokud je váš záměr chovat šneky na odchov (mít vlastní mláďata), je třeba chovat minimálně dva jedince ve stejné nádrži. Šnek je sice hermafrodit, avšak k oplození je třeba druhý jedinec, se kterým se spáří a vymění spermie. Vyjímka je u specifických druhů plžů (Lissachatina immaculata nebo Lissachatina craveni), kteří se jsou schopni oplodnit sami a vytvořit vlastní potomky jako vlastní klony.
Kvůli vzhledu - Pokud by jste si rádi pořídili vzhledově zajímavé plže, na trhu je velký výběr různých barevně, tvarově i velikostně zajimavých šneků od nenáročných po více náročné druhy.
JAKÉ MÁME PODMÍNKY PRO CHOV
Pokud nemáte/neplánujete si pořídit příliš velkou nádrž, samozřejmě si nebudete pořizovat velké druhy plžů. Při vybírání konkrétního druhu plže se řídíme také podle toho, jakou máme v místnosti teplotu. Některé druhy preferují vyšší teplotu, než je obvyklá pokojová a je třeba jim vyhřívat ubikaci, obzvláště pokud chceme šneky množit.
NEJČASTĚJŠÍ NENÁROČNÉ VHODNÉ DRUHY PRO ZAČÁTEČNÍKY:
- Lissachatina immaculata
- Lissachatina
fulica (existuje více různých variant od tohoto druhu, které se liší
barvou ulity či nohy, například i Albino verze...)
- Lissachatina reticulata classic dark či Albino body (Albino verze tohoto druhu bývá dražší a méně dostupná)
- Lissachatina albopicta