POTRAVA A ZDROJ VÁPNÍKU

23.09.2024


Šnečí jídelníček by měl být dostatečně pestrý, doplněný živinami a vápníkem, pro jejich silnou imunitu, kvalitní růstu ulity a dožití se vysokého věku. Vodnatá potrava dodává plžům dostatečný příjem vody, proto není důležité vodu zvlášť doplňovat.


ROSTLINNÁ STRAVA (BYLINY...)

Základní nejdůležitější složka šnečího jídelníčku. Nejlepší je sbírat rostliny na vlastní zahradě, nebo na místech, kde nejsou silnice nebo stříkaná pole.

- List i květ pampelišky, ptačinec žabinec, květ heřmánku, květ sedmikrásky, list i květ jetele, meduňka, máta, jahodník list, kopřiva, jitrocel, ostružiník list, maliník list, nať petržele...

ZELENINA

Zelenina z obchodů není obvykle příliš bohatá na živiny, prakticky obsahuje pouze vodu. Proto ji doporučuji dávat jako doplnění jídelníčku. Nejlepší je kupovat bio zeleninu nebo výpěstky z vlastní zahrádky.

- Batáty, brambory, cuketa, okurka, paprika, mangold, mrkev, lilek, brokolice, pekingské zelí, hrášek, listy kedlubnu, květák i s listy, kukuřice, rajče, řepa, saláty (různé druhy), dýně, tykve..

OVOCE
Slouží pouze jako doplněk stravy, dodáváme ho v malém množství. Pozor, ovoce v nádrži rychle hnije, což způsobuje lákání a množení octomilek a jiných roztočů, hrozí plíseň.

- Hruška, jablko, jahoda, banán, bluma, borůvka, broskev, meruňka, nektarinka, hroznové víno, malina, melouny (různé druhy), špendlík, švestka...

ŽIVOČIŠNÁ STRAVA A OSTATNÍ

Tuto složku stravy plži velice ocení. Živočišná potrava je bohatá na bílkoviny a jiné vitamíny. Na výběr máme :

- Sušený gammarus, mouční červi, dafnie. Toto krmivo najdete zde na e-shopu

Dále můžeme podávat různé houby (čerstvé i sušené) :

- Hlíva, jedlé hřiby, žampion, bedla...

Také jídelníček můžeme doplnit o spirulinu (speciální druh sušené řasy prodávaný často v tabletkách)

ZDROJ VÁPNÍKU

Důležitá složka potravy, bez které se plži neobejdou. Vápník je důležitý na stavbu šnečí ulity. Při jeho nedostatku se projevuje opožděným a nekvalitním růstem ulity, v extrémních případech může šnek onemocnět a zahynout.

Jako zdroj vápníku slouží :

- sépiová kost

- mletý vápenec

- celý vápenec

MŮJ TIP :

Sépiové kosti lze používat opakovaně do jejich úplného spotřebování. Obnovovat jejich kvalitu můžeme tak, že je vždy jednou za 1-3 týdny necháme úplně vysušit na přímém slunci, teplém vzduchu (například topení...).

Šneci raději ožírají suché sépiovky, promočené žerou méně. Proto také doporučuji na sépiové kosti co nejméně stříkat vodu, abychom je nemuseli neustále vysušovat.

NEVHODNÁ POTRAVA

Celkově nedoporučuji dávat žádné potraviny, které nejsou zařazené do seznamu vhodného krmiva pro plže výše v textu.

Zde je základní seznam potravin, kterým se vyhněte:

- Citrusy (citron, limetka, pomeranč, pomelo, grep...), avokádo, česnek, cibuloviny, celer, ředkev, rebarbora, mléčné výrobky, obiloviny a výrobky z nich (rýže, těstoviny, pečivo...), konzervy pro zvířata...